Tengku Adnan Tengku Mansor

Gender
Male
Birthdate
20/12/1950
Nationalities
Malaysia
Tax Residencies
Malaysia

Datuk Seri Utama Tengku Adnan bin Tengku Mansor is a Malaysian politician, a former Member of Parliament for Putrajaya and Treasurer of UMNO


Membership and Posts

Post Label Role Organization On Behalf Of Start Date End Date
Minister of Federal Territories Cabinet Minister Second Najib Cabinet UMNO 2013-05-16 2018-05-09
Treasurer of UMNO Member of UMNO Treasurer UMNO 2018-06-30
P125 Putrajaya Member of Parliament for Putrajaya Member of Parliament Parliament of Malaysia - Dewan Rakyat UMNO 2018-07-16 2022-10-10

Family Relationships

<! -- Spouse -->

          Business and other Relationships


                        Biography


                        Notes

                        Record in MACC database


                        PEP Status Details

                        Member of Parliament

                        Subitems


                        Cited on Issues

                        Subject has been cited for issues for the following known sources.

                        These are sources, and not weighted on strength to make a case for this subject. Please refer to editorial or enforcement guidelines.

                        Procurement

                        Infrastructure Projects