Ahmad Hamzah

Gender
Male
Birthdate
27/09/1948
Nationalities
Malaysia

Ahmad bin Hamzah is a Malaysian politician and is the Member of the Parliament of Malaysia for the Jasin constituency in the State of Melaka


Membership and Posts

Post Label Role Organization On Behalf Of Start Date End Date
Deputy Minister of Agriculture and Food Industries Deputy Minister Muhyiddin cabinet UMNO 2020-03-10 2021-08-16
P139 Jasin Member of Parliament for Jasin Member of Parliament Parliament of Malaysia - Dewan Rakyat UMNO 2018-07-16 2022-10-10

Family Relationships

<! -- Spouse -->

        Business and other Relationships


                          Biography


                          Notes



                          Subitems

                          Procurement

                          Infrastructure Projects

                          Cited on Issues

                          Subject has been cited for issues for the following known sources.

                          These are sources, and not weighted on strength to make a case for this subject. Please refer to editorial or enforcement guidelines.