Abdul Rahim Bakri

Gender
Male
Birthdate
11/04/1961
Nationalities
Malaysia
Tax Residencies
Malaysia
Politically Exposed Person
Deputy Minister of Finance Member of Parliament

Datuk Haji Abdul Rahim bin Bakrii s a Malaysian politician, and currently serving as Deputy Minister of Finances I since 10 March 2020. He is the Member of Parliament of Malaysia for the Kudat constituency in Sabah, presently representing the Malaysian United Indigenous Party (BERSATU)


Membership and Posts

Post Label Role Organization On Behalf Of Start Date End Date
Deputy Minister of Finance Deputy Minister Muhyiddin cabinet Bersatu 2020-03-10 2021-08-16
P167 Kudat Member of Parliament for Kudat Member of Parliament Parliament of Malaysia - Dewan Rakyat UMNO 2018-07-16 2021-12-12

Family Relationships

      Business and other Relationships


                  Biography


                  Notes


                  PEP Status Details

                  Deputy Minister of Finance Member of Parliament

                  Subitems


                  Cited on Issues

                  Subject has been cited for issues for the following known sources.

                  These are sources, and not weighted on strength to make a case for this subject. Please refer to editorial or enforcement guidelines.

                  Procurement

                  Infrastructure Projects