Melaka State Executive Council

State Executive Council Lead by the Chief Minister

Classification
State Executive Council
Founding date
Dissolution date
Incorporated in Jurisdiction

Posts

Chief Minister of Melaka
Mohd. Ali Mohd. Rustam — Start Date: 1999-12-03 ,  End Date: 2013-05-06
Sulaiman Md Ali — Start Date: 2020-03-09 ,  End Date: 2021-10-04

Memberships

Label Role Person On Behalf Of Start Date End Date
Member of Melaka Government Executive Council (EXCO) Works, Transport, Public Facilities and Infrastructure Roslan Ahmad
Member of Melaka Government Executive Council (EXCO) District and Rural Development, and Flood Management Idris Haron 2021-10-04
Member of Melaka Government Executive Council (EXCO) Economic Planning, Finance, Land, Beach and River Development, Water Management, Religious Affairs, Industry, Investment, Technology, Communication, Multimedia, and State Related Agency (GLC) Sulaiman Md Ali 2021-10-05
Member of Melaka Government Executive Council (EXCO) NGO, Youth Development and Sports Mohd Rafiq Naizamohideen
Member of Melaka Government Executive Council (EXCO) Housing, Local Government, and Environment Abdul Ghafar Atan
Member of Melaka Government Executive Council (EXCO) Women Affairs, Family Development, and Welfare Latipah Omar
Member of Melaka Government Executive Council (EXCO) Tourism, Herritage and Culture Muhammad Jailani Khamis 2021-10-05

Known employees


Notes


Subitems


Cited on Issues

Subject has been cited for issues for the following known sources.

These are sources, and not weighted on strength to make a case for this subject. Please refer to editorial or enforcement guidelines.

Procurement

Infrastructure Projects