Zulkifli Mohamad Al-Bakri

Gender
Male
Birthdate
16/01/1969
Nationalities
Malaysia
Politically Exposed Person
Minister in the Prime Minister's Department

Zulkifli bin Mohamad Al-Bakri is a Malaysian senator as well as the Minister in the Prime Minister's Department and was the Mufti of the Federal Territories from 23 June 2014 to 9 March 2020.


Membership and Posts

Post Label Role Organization On Behalf Of Start Date End Date
Minister in the Prime Minister's Department (Religious Affairs) Cabinet Minister Muhyiddin cabinet 2020-03-10 2021-08-16

Family Relationships

                  Business and other Relationships


                                                                  Biography


                                                                  Notes


                                                                  PEP Status Details

                                                                  Minister in the Prime Minister's Department

                                                                  Subitems


                                                                  Cited on Issues

                                                                  Subject has been cited for issues for the following known sources.

                                                                  These are sources, and not weighted on strength to make a case for this subject. Please refer to editorial or enforcement guidelines.

                                                                  Procurement

                                                                  Infrastructure Projects