Razali Idris

Gender
Male
Birthdate
15/07/1966
Nationalities
Malaysia
Politically Exposed Person
Senator

Razali Bin Idris is a Malaysian politician, a Senator and a member of BERSATU political party.


Membership and Posts

Post Label Role Organization On Behalf Of Start Date End Date
Chairman of KETENGAH Chairman KETENGAH Bersatu 2020-05-01 2022-05-15
Senator 14th Malaysian Parliament Senator Parliament of Malaysia - Dewan Negara Bersatu 2018-08-27 2024-08-26

Family Relationships

<! -- Spouse -->

Business and other Relationships


Biography


Notes

Suggested new law against Freedom of Speech [in particular towards Prime Minister]

https://www.malaymail.com/news/malaysia/2021/02/10/bersatu-senator-moots-new-law-to-punish-insults-against-pm-monarchy-on-soci/1948602


PEP Status Details

Senator

Subitems

Procurement

Infrastructure Projects

Cited on Issues

Subject has been cited for issues for the following known sources.

These are sources, and not weighted on strength to make a case for this subject. Please refer to editorial or enforcement guidelines.