National Security Council

The Malaysian National Security Council (NSC) (Malay: Majlis Keselamatan Negara Malaysia (MKN) is a federal agency under the Prime Minister's Department. NSC is the agency responsible for managing and co-ordinating the implementation of policies related to the security of Malaysia.

Classification
Founding date
Dissolution date
Incorporated in Jurisdiction

Posts

Memberships

Label Role Person On Behalf Of Start Date End Date
Member of National Security Council Chief of Defence Forces Affendi Buang 2020-01-02
Deputy Chairman of National Security Council Deputy Chairman Azmin Ali 2020-03-10
Member of National Security Council Minister charged with the responsibility for defence Ismail Sabri Yaakob 2020-03-10
Member of National Security Council Minister charged with the responsibility for home affairs Hamzah Zainudin 2020-03-10
Member of National Security Council Minister charged with the responsibility for communication and multimedia Saifuddin Abdullah 2020-03-10
Member of National Security Council Inspector General of Police Acryl Sani Abdullah Sani 2021-05-03
Member of National Security Council Chief Secretary to the Government Mohd Zuki Ali 2021-01-01
Chairman of National Security Council Chairman Muhyiddin Yassin 2020-03-01

Known employees


Notes


Subitems


Cited on Issues

Subject has been cited for issues for the following known sources.

These are sources, and not weighted on strength to make a case for this subject. Please refer to editorial or enforcement guidelines.

Procurement

Infrastructure Projects